Beslenme ve Diyet Birimi
03 Ocak 2024

BİRİM TANITIMI

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü, sağlıklı beslenmenin anahtarını hastalarına ve danışanlarına bilimin ışığındaki bilgilerle öğreterek yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olmaktadır. Hastanemiz Beslenme ve Diyet Hizmetleri Bölümü diyetisyenlerine danışarak bilimsel, güncel ve doğru bilgilere ulaşarak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürülebilirsiniz.

Sağlıklı ve zinde bir hayat için yaşamınızın her döneminde yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili doğru bilgilere sahip olmanız ve bu bilgileri yaşamınıza geçiriyor, uyguluyor olmanız gerekmektedir. Kaliteli bir yaşam ve sağlığın sürdürülebilmesi için sağlıklı beslenme ilkelerinin kişilere kazandırılması esastır.

Diyet Polikliniğimize başvuran hasta ve danışanların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzları, fiziksel aktiviteleri, laboratuvar sonuçları ayrıntılı olarak belirlenir. Gerek duyulan hastalara Vücut analiz cihazıyla vücudunuzun kalori yakma hızı, vücut yağ, kas ve su oranları, ölçülür. Elde edilen bu verilere göre kişiye özel beslenme programı yapılır, eğitim verilir ve düzenli aralıklarla kontrollere devam edilir.

Toplumda sağlıklı beslenme bilincini oluşturarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri yatarak tedavi gören ve ayaktan Poliklinik hizmeti alan hastalarının tıbbi beslenme tedavilerini programlayarak, hasta iyileşme sürecini hızlandıracak beslenme hizmetlerini vermekte, uygulama ve takibini yapmaktadır.
Polikliniğimize başvuran hastalara ilk diyetleri verildikten sonra hastalığa göre değişmekle birlikte şişmanlık diyetleri için başlangıçta düzenli kontroller sağlanmaktadır.

Bireye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Hizmetleri Bölümü, poliklinik hizmetlerinde hasta ve danışanlarına yeterli, dengeli ve doğru beslenmeyi de öğreterek ve davranış değişiklikleri sağlayarak yaşam kalitelerinin artırılmasını da hedefleri arasında tutmaktadır.
Diyet polikliniğimizde obezite tedavisinin yanı sıra aşağıdaki hastaların beslenme ve diyet tedavisinde verilmektedir.


Yeterli Dengeli beslenme,

 Diyabet,

 Gebelik-emziklilik dönemi,

Menopoz,

Kalp-damar hastalıkları,

Hipertansiyon,

Osteoporoz,

Mide ve bağırsak hastalıkları,

Enteral beslenme desteği alması gereken hastalar,

Kanser, Kilo aldırma programları,

Metabolik sendrom,

Polikistik over sendromu,

Böbrek hastalıkları,

Sporcu beslenmesi,

Metabolik hastalıklar gibi durumlar bireysel eğitim verilmektedir.

Çocuk kliniğinde görevli Çocuk diyetisyeni de ayrıca aşağıdaki çocuk hastalıkları için çocuk ve ailelerine tıbbi beslenme planları vermektedir.

Malnütrisyonlu çocuk beslenmesi,

Büyüme ve gelişme geriliği olan çocukların beslenmesi,

Obez çocukların beslenmesi,

Tip 1 Diyabetli çocukların beslenmesi (karbonhidrat sayımı eğitimi),

Serebral Palsi gibi nörolojik bozukluğu olan çocukların beslenmesi,

Enteral Beslenme (PEG, Nazogastrik ile beslenme)

Endokrin kliniğinde görevli diyetisyen Diyabetli hastalara verilen Diyabet eğitim grubunda görev yapmakta ayrıca bireysel olarak da Diyabet eğitimleri (karbonhidrat sayımı) vermektedir.

YATAN HASTA BESLENME VE DİYET HİZMETLERİ

Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyenleri, hastalar kliniklere kabul edildikten sonra hekimler ve hemşireler ile multi-disipliner olarak çalışmaktadırlar. Doktorun orderı ile hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak yatan hastalara uygulanmaktadır.

Belli aralıklarla yapılan vizitlerle hastanın beslenme durumu takip edilmekte, tüm diyet aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilmektedir.

Mutfak sorumlu Diyetisyeni ile Klinik sorumlu diyetisyenleri koordineli olarak çalışarak, hastalarımıza yemek hizmetinin en iyi şekilde ulaşmasını sağlamakta ve bunlarla ilgili tedbirleri almaktadırlar.

Hastalar taburcu edilirken gerekli diyet eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilmektedir.
Yatan hastalardan endikasyonu olanlara, doktor konsültasyonuyla beslenme durumları değerlendirilerek enteral parenteral (PEG, Nazogastrik) beslenme planları yapılmakta ve klinik doktorları ile koordine edilerek planlanıp takip edilmektedir.
Yoğun bakım ve Tıbbi Onkoloji Kök hücre nakli bölümündeki hastaların besleme planları beslenme destek ve takipleri de Onkoloji Kliniği sorumlu diyetisyeni tarafından planlanmaktadır.