Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon


Klinik Hakkında


FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON KLİNİĞİ


 Kliniğimiz yataklı servisi 3 adet servis kanadı ve 56 adet yataktan oluşmaktadır. Kliniğimizdeki tüm odalarımızda banyo, tuvalet, mini buzdolabı, refakatçi koltuğu, televizyon (her yatak için 1 adet ), kıyafet ve eşya dolabı bulunmaktadır.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniği hastanemizin zemin katında bulunmaktadır. Bu polkliniklerde hafta içi her gün hem numaratör sıralı hem de MHRS randevulu poliklinik hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca 3 polikliniğimiz zemin kat A blokta, 1 heyet polikliniğimiz zemin kat B blokta heyet polikliniklerinin içinde her hafta çarşamba günleri ise cezaevinde 1 poliklinik yapılmaktadır.  
Kliniğimizin hedefi hastalarımıza kanıta dayalı tıp eşliğinde en iyi ve yeni tanı tedavilerini sunmak, ülkemiz tıbbına katkıda bulunacak bilimsel projeler yapmaktır.

Klinikte Yapılan Özellikli İşlemler

USG ile kas iskelet sistemi hastalıkları tanı ve tedavisi, miyofasial ağrı sendromunda tetik nokta enjeksiyonu, karpal tünel sendromunda karpal tünel enjeksiyonu, osteartritte eklem içi enjeksiyonlar, kinezyo taping, lateral epikondilit için tetik nokta enjeksiyonu yapılmaktadır.

Klinikte Tedavisi Yapılan Hastalar

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde tüm kas iskelet sistemi, nörolojik ve romotolojik hastalıkların tanı, tedavi ve rehabilitasyon yapılabilmektedir. Örneğin intervertebral disk hastalıkları, osteoartrit tuzak nöropatiler, multipl skleroz,parkinson, hemipleji, parapleji,  artrit, osteoporoz gibi.

BÖLÜME BAĞLI ÜNİTELER

Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Kliniği

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, doğuştan ya da sonradan edinilmiş, kas, sinir ve iskelet sistemi problemlerinin yanı sıra, nörolojik hastalıklar, ortopedik problemler, fıtık, felç, travma, ağrı, kireçlenme, ameliyatlardan sonra gelişen fonksiyon bozuklukları ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan hareket kısıtlılıklarının tanı, tedavi ve önleyici tedavisi ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Her kişide farklı olarak gelişebilen fonksiyon ve hareket kayıplarının tedavisi için, fizik tedavi uzmanı hekimler tarafından hastalara pek çok farklı tedavi şekli uygulanır.

Tedavide amaç, farklı hastalıklar ve yaralanmalar sonucu meydana gelen bozukluğun ve hastanın yaşam kalitesinin düşmesine sebep olan durumun ortadan kaldırılması, bağımsız hareket potansiyelinin artırılması, var olan ağrı ve yakınmaların giderilmesidir. Ayrıca spor aktiviteleri sırasında meydana gelen, incinme ve yaralanmalardan sonra hastalarda oluşan hareket kısıtlılığının giderilmesi için de rehabilitasyon teknikleri, fizyoterapist ve uzman fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafınca uygulanır.

EMG Polikliniği

EMG testi vücudumuzdaki kasların, sinirlerin ve sinir köklerin elektriksel yöntemle izlenmesidir. Çevresel sinirleri etkileyen hastalıkların tanısını koymak, tanıyı doğrulamak, çevresel sinirlerde ortaya çıkan işlev bozukluklarının şiddetini belirlemek ve uygulanan tedavinin etkisini değerlendirmek için başvurulan bir inceleme yöntemidir.

Nasıl Muayene Olurum?

Hastanemiz poliklinik katında bulunan kiosklarda ve sekreter kayıt masalarından sıra ve ya 182 MHRS sisteminden randevu alarak muayene olabilirsiniz.


  •  


 

    


29 Ağustos 2022